Dočkáme sa dotácií na solárne kolektory?

Pridané: 22.2.2014 09:45:00

22 Február 2014

V polovici minulého roka vláda odsúhlasila koncepciu podpory malých zdrojov energií. Stále však nie sú známe konkrétne podmienky o poskytovaní dotácií.

V polovici minulého roka vláda odsúhlasila koncepciu podpory malých zdrojov energií. Stále však nie sú známe konkrétne podmienky o poskytovaní dotácií.

Ak uvažujete o využití dotácií na výstavbu obnoviteľných zdrojov energie vo svojej domácnosti, môžete sa obrátiť na poradenské energetické centrá. Tam vám poskytnú informácie nielen o spôsobe získania dotácií, ale poradia aj najúčinnejšie a najefektívnejšie riešenie pre vašu domácnosť. Energetické centrá by mali byť súčasťou mestských stavebných úradov v okresných mestách. V súčasnosti túto agendu napĺňa Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Autor: Solárne panely Schuco
Dotácie na kotly spaľujúce drevo či drevné pelety rozdávala vláda už v minulosti. Neskôr sa však peniaze minuli a v súčasnosti musia ľudia platiť za kotol na biomasu alebo slnečné panely plnú sumu. Teraz čakáme, kedy začnú peniaze opäť prúdiť. Vyčlenených je 100 miliónov eur, ktoré pochádzajú najmä z eurofondov. Na rozdiel od minulosti by sa k podpore vysokoefektívnych kotlov na drevo či slnečných panelov určených na ohrev vody, mali pridať aj peniaze na malé elektrárne. Konkrétne ide o fotovoltické panely, malé veterné turbíny, fototermálne kolektory či tepelné čerpadlá.

Najviac by mala dostať fotovoltika

O presnej výške podpory sa však zatiaľ nehovorí, podmienky poskytnutia dotácií budú známe až v polovici tohto roka. Výška podpory by mala byť stanovovaná v pravidelných intervaloch, napríklad raz ročne, a mala by sa odvíjať od ceny inštalácie zdroja a jeho komponentov s cieľom pomôcť skrátiť návratnosť investície na 7 až 10 rokov. Čerpanie vyčlenených 100 miliónov eur je predbežne rozložené na roky 2014 až 2020. V roku 2014 by to malo byť 5 miliónov eur, výška bude postupne narastať v súlade s očakávaným zvyšovaním záujmu o inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie. Najrýchlejší rast sa predpokladá v segmente fotovoltiky.

Využite poradenstvo

Ak uvažujete o využití dotácií na výstavbu obnoviteľných zdrojov energie vo svojej domácnosti, môžete sa obrátiť na poradenské energetické centrá. Tam vám poskytnú informácie nielen o spôsobe získania dotácií, ale poradia aj najúčinnejšie a najefektívnejšie riešenie pre vašu domácnosť.
Energetické centrá by mali byť súčasťou mestských stavebných úradov v okresných mestách. V súčasnosti túto agendu napĺňa Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Zdroj: http://www.pluska.sk/ipeknebyvanie/servis-reality/financovanie/dockame-dotacii-solarne-kolektory.html

Prihlásenie